Ортодонтія — це розділ стоматології, який займається виправленням і попередженням аномалій розташування зубів і порушень прикусу. 90% людей мають такі порушення, але більшість навіть не помічають їх.
Тому перший похід до ортодонта повинен відбутися у віці 5–6 років. З цього віку лікар-ортодонт може прослідкувати за правильним ростом щелеп і зубів і при необхідності відкоректувати його за допомогою трейнерів та інших апаратів.
Правильний прикус — це не лише естетика, а й попередження розвитку різноманітних захворювань зубів, щелеп та інших систем організму. Адже з будь-якою ортодонтичною патологією пов’язані серйозні проблеми. Найбільш помітною є естетична проблема. Людина з нерівними зубами соромиться посміхатися і відверто радіти життю. В сучасному суспільстві такі люди можуть мати психоемоційні порушення, проблеми в особистому і професійному житті. Всі відомі люди, які вважаються ідеалами краси володіють сяючими посмішками з ідеально рівними зубами. Але ж не всі вони народилися з такими посмішками. Більшість з них лікував ортодонт, іншими словами їм допомогла ортодонтія, і вони не приховують цього.
Але, крім естетичної є ще й функціональна проблема, яка є важливішою для здоров’я всього організму. Нерівне розташування зубів, їхня скупченість не дають змоги проводити повноцінну гігієну, що призводить до захворювань зубів, ясен, пародонту. Аномалії прикусу сприяють виникненню захворювань всієї зубо-щелепної системи, зокрема патології скронево-нижньощелепного суглобу, підвищеного стирання зубів.
Сучасні технології ортодонтичного лікування спрямовані на те, щоб зробити його максимально комфортним і непомітним для оточуючих.
Для переміщення зубів та корекції прикусу в клініці використовують спеціальні ортодонтичні апарати — знімні або незнімні.
Знімні апарати — це пластинки з пластмаси, в які вмонтовані гвинти і дротяні дуги. За допомогою підкручування гвинта або підгину дуги зуби пересуваються у різних напрямах: міняється їх нахил або положення в зубному ряду. Такі пластинки використовують як для постійного, так і тільки для деннго або нічного носіння.