Незважаючи на достаток рекламних статей та буклетів про можливості сучасної стоматології, далеко не всі можуть похвалитися знаннями про методи відновлення зубної тканини. У багатьох ще збереглося поняття про відновлення зуба як про накладення плоскою, матовою, шорсткуватої пломби, що відрізняється за кольором і блиску від емалі здорової частини зуба. Більш того, у багатьох є сумний досвід неодноразового пломбування одного і того ж зуба внаслідок «вилітання пломби».
У сучасних стоматологічних клініках високого рівня є широкий асортимент пломбувальних матеріалів, що дозволяють повністю відтворити форму, колір та блиск зубної тканини.
Які ж зуби можна реставрувати і які існують способи реставрації?
Для початку необхідно зазначити, що зуби, які підлягають реставрації, часто потребують ендодонтичного лікування. Без професійного лікування каналів зуба немає сенсу приступати до власне реставрації, тому що залишки загиблої тканини, «замурованій» в корені або під коренем, рано чи пізно дадуть про себе знати болем або припухлістю ясна. Дуже рідко зуб руйнується таким чином, що підлягає реставрації при живій пульпі. У таких випадках після ретельної діагностики лікар відновлює зуб, зберігши його живим.
Сама реставрація буває одномоментна і багатоетапна. Одномоментна реставрація — це терапевтична процедура, тоді як багатоетапна реставрація — це відновлення зуба ортопедичним шляхом (вкладками і вініри).
В деяких випадках, щоб відновити форму зуба терапевтичним шляхом, попередньо необхідно встановити в корінь штифт. Штифти бувають металеві і скловолоконні. Останні мають невелику гнучкістю, що повністю запобігає перелому кореня при їх встановлення.
Далі на встановлений штифт, як на каркас, пошарово накладається Пломбувальний маса. І ось тут проявляється справжня майстерність лікаря як художника та скульптора. Лікар не обмежений у часі, тому що пломба не затвердіє, поки не буде піддана дії світлового пучка фотополімерної лампи. Але кількість кожного шару матеріалу, послідовність накладення різних відтінків, власне вибір кольору, і врешті-решт моделювання залежать виключно від професіоналізму стоматолога. Далі відбувається шліфування та полірування пломби.